Jak poprawnie i efektywnie wykonać remont podłogi płytkami ceramicznymi?


Planowanie remontu podłogi może nas przyprawić o trochę stresu, szczególnie gdy zdecydujemy się na ułożenie płytek. Poniżej znajdują się wskazówki i porady, które mogą pomóc w tym, jak efektywnie i poprawnie wykonać owe zadanie.

1. Wybór płytek

Wybór odpowiednich płytek nie jest łatwym zadaniem. Powinniśmy uwzględnić nie tylko ich wygląd, ale także trwałość, odporność na zniszczenia czy pęknięcia. Warto też zwrócić uwagę na ich służbę użytkową (PEI) – im wyższa, tym lepiej. W przypadku podłóg, dobrze jest wybrać płytki z PEI minimum 3.

2. Narzędzia i materiały

Do układania płytek potrzebne będą m.in: poziomica, kielnia, młotek gumowy, krzyżaki do płytek, piła do płytek, mieszadło do kleju oraz oczywiście – płytki i klej do płytek. Wszystkie te przedmioty są niezbędne dla wykonania zadania w jak najwyższej jakości.

3. Przygotowanie podłoża

Podłoże musi być równe, czyste i suche. W przeciwnym wypadku płytki mogą się nie przykleić lub przekrzywić. Możemy zastosować masę samopoziomującą, która idealnie wypoziomi nam podłoże. Pamiętajmy, że podłoże powinno być już suche przed nałożeniem kleju do płytek.

4. Układanie pierwszej płytki

Pierwsza płytkę kładziemy w tzw. 'rogach’ pomieszczenia. Używając poziomicy sprawdzamy, czy leży ona równo. Następnie nakładamy klej na kolejną płytke i przykładamy ją do pierwszej, po czym, za pomocą młotka, delikatnie przytłaczamy. Pamiętajmy o zachowaniu odstępów pomiędzy płytkami – użyjmy do tego krzyżyków.

5. Cięcie płytek

W przypadku, gdy musimy wyciąć płytke, mierzymy i oznaczamy miejsce cięcia, następnie używamy piły do płytek (lub szlifierki kątowej). Pamiętajmy o zachowaniu bezpieczeństwa!

6. Fugowanie

Wykonujemy fugowanie dopiero po całkowitym wyschnięciu kleju. Fugę nanosimy za pomocą kielni gumowej, dokładnie wprowadzając ją w przestrzenie między płytkami. Nadmiar fugi usuwamy gąbką.

7. Czyszczenie

Na sam koniec, po całkowitym wyschnięciu fugi, przecieramy podłogę suchą szmatką, aby pozbyć się resztek fugi.

Mam nadzieję, że te kroki pomogą Ci w układaniu płytek. Pamiętaj – dobry plan, przygotowanie i cierpliwość to klucz do sukcesu. Powodzenia!

Pk-Fliz Profesjonalne układanie płytek

https://pk-fliz.pl/ukladanie-plytek-puszczykowo/